Szukaj

Facebook

Partnerzy

czwartek, 01 marca 2012 08:30

KONCERT ORGANOWY W SANKTUARIUM NARODZENIA NMP W SOBOCIE - 4 MARCA 2012r. O GODZ. 17.30

Organy i Sanktuarium nocą Organy i Sanktuarium nocą

Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w Sobocie i Gminny Ośrodek Kultury w Rokietnicy mają zaszczyt zaprosić wszystkich melomanów na wielki koncert organowy, który odbędzie się w Sanktuarium w Sobocie w dniu 4 marca 2012r. (niedziela) o godz. 17.30

Gminny Ośrodek Kultury w Rokietnicy i Sanktuarium Narodzenia NMP w Sobocie serdecznie zaprasza 4 marca 2012 roku (niedziela) do Sanktuarium p.w. Narodzenia NMP w Sobocie na koncert muzyki pasyjnej. Koncert ten wprowadzi nas w medytacyjne rozważania wielkopostne. 

Artyści wykonawcy to: Grażyna Flicińska – Panfil (sopran), Marcin Steczkowski (tenor), a za organami zasiądzie organista Katedry Poznańskiej - Krzysztof Wilkus. Koncert rozpocznie się o godz. 17:30 po wieczornej Mszy św. odprawionej o 16:45. Wstęp wolny.

Podczas koncertu usłyszą Państwo również na żywo niektóre utwory z ostatnio wydanej płyty Sanktuarium.

Kościół parafialny jest Sanktuarium Maryjnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Parafia została erygowana prawdopodobnie w XIII w. Pierwotny kościół był drewniany.

Obecnie istniejący kościół murowany, jednonawowy, późnogotycki został wzniesiony przez miejscowego proboszcza i kanonika, a jednocześnie właściciela Soboty, Jana Sobockiego, w latach 1510-1517. Remont kościoła był przeprowadzony w r. 1780, staraniem Ksawerego Moraczewskiego, kanonika kaliskiego. Kolejny właściciel ks. Maksymilian Baraniecki w 1894 r. kościół odnowił i upiększył. Całe wyposażenie wnętrza pochodzi z przełomu XIX i XX w. i jest utrzymane w stylu neogotyckim. W czasie wojny kościół ograbiony przez Niemców, zamieniony był na magazyn. Po wojnie świątynia została odremontowana, odmalowana i wyposażona w niezbędny sprzęt liturgiczny. Ostatnia gruntowna renowacja kościoła miała miejsce w latach 1975- 1981 .

W ołtarzu znajduje sie łaskami słynący obraz Matki Bożej z 1794 r. W prezbiterium na ścianach umieszczone są płyty nagrobkowe rodziny sobockich pochodzące z XVI w. Do kruchty prowadza zabytkowe drzwi żelazne z XVIII w. Wśród sprzętów Parafia posiada gotycką monstrancje z 1450 r. Do rejestru zabytków włączona jest dzwonnica z murem kamiennym otaczającym kościół.

W ubiegłym roku zostały odrestaurowane i naprawione zabytkowe organy z 1820r.; brzmienia tego instrumentu często mogą pozazdrościć inne świątynie, a organiści, którzy często zasiadają przy tym instrumencie twierdzą, że jest on wyjątkowym instrumentem ze względu na brzmienie. Na tych organach została nagrana płyta, którą można nabyć odwiedzając Sanktuarium w Sobocie.Created by TeamWorks